top of page

Isikliku parfüümi valmistamine

Lõhnade maailm on ääretult põnev! Lõhnad ning seega ka eeterlikud õlid avaldavad inimese emotsioonidele ja tujule suurt mõju. Kuidas nad seda teevad?

Eeterlike õlide sissehingamisel satuvad tillukesed molekulid otse ülemisse ninakäiku. Molekulid lahustuvad nina limaskesta limas ning mõjutavad selles olevaid haistmiskarvakesi. Elektriline närviimpulss, mis tekib haistmisrakkudes ning mis jõuab kesknärvisüsteemi keskusesse ehk ajukoorde, saadetakse edasi limbilisse süsteemi. Limbiline süsteem on kogum struktuuridest, mille koosseisu kuuluvad muuhulgas amügdala ja hüpotalamus.

WL7B8518.JPG

Kui me tunneme mingit lõhna, siis juhtivate neuroloogide sõnul jõuavad närvisignaalid esmalt amügdalasse, limbilise süsteemi osasse, mis on spetsialiseerunud välise maailma sündmuste tagajärjel tekkinud emotsioonide olulisuse äratundmisele. Teisisõnu, lõhnad võivad tekitada rõõmu-, viha- või hirmutundeid – need emotsioonid aitavad inimesel erinevates situatsioonides ellu jääda, kutsudes esile olukorrale vastava käitumise. Uuringud on tõestanud, et amügdala ei reageeri ei helile, nägemisele ega puudutusele, vaid vabastab emotsionaalse trauma ainult läbi lõhnameele. Tugev suitsulõhn näiteks tekitab hirmutunde, mis on sümpaatilise närvisüsteemi „võitle või põgene“ reaktsiooni päästikuks, ujutades koed üle adrenaliiniga, mis aitab toime tulla hädaseisundiga.

 

Tugev suitsulõhn mõjub enamusele inimestest alarmeerivalt, kuid alati ei pruugi aga sama lõhn tekitada kõikidel inimestel samu reaktsioone. Nagu eespool öeldud, töötleb lõhna peamiselt limbiline süsteem, aju osa, mis on seotud mälu ja emotsioonidega. Seepärast on lõhnadel võime taaselustada emotsioone ja mälu, mis omakorda rõõmustavad või häirivad inimest. Ingrid Martin kirjutab oma raamatus „Aromatherapy for Massage Practitioners“, et ta palub tihti oma õpilastel loengutes meelde tuletada lõhnu lapsepõlvest ja vastused on väga erinevad. Misiganes lõhnu nad ka ei mainiks, on efekt sama: silmapilkselt on nad tagasi lapsepõlves, tundes selle aja tundeid, olgu need siis meeldivad või mitte.

 

Üks tähtis struktuur limbilises ajus on hüpotalamus, mida tihti nimetatakse endokriinse süsteemi peamiseks näärmeks. See vabastab paljusid keemilisi „infokandjaid“, mis juhivad teisi endokriinse süsteemi osi, et need toodaks hormoone või lõpetaks hormoonide tootmise. Samuti on hüpotalamusel närvikiud, mis on üheaegselt spetsialiseerunud nii närvisignaalide vastuvõtmisele kui ka hormoonide eritamisele, seetõttu on hüpotalamus elutähtis aju osa, kus närvisüsteem ja endokriinne süsteem kattuvad ja informatsiooni vahetavad.

 

Limbilise süsteemi osana on hüpotalamus väga tundlik lõhnamolekulide signaalidele. Et hüpotalamus on väga tihedalt seotud organismi endokriinse süsteemiga, siis on ka viimane väga tugevalt mõjutatud kemikaalide poolt, mida sisse hingame. Endokriinne süsteem omakorda avaldab mõju kõikidele organismi süsteemidele, seetõttu mõjutavad lõhnamolekulid läbi hüpotalamuse ja endokriinse süsteemi tervet organismi, eriti sigimissüsteemi. Näiteks hingates sisse kummeli eeterlikku õli, väheneb menopausis olevatel naistel ärevus ja depressioon.

 

Praktika käigus olen märganud, et inimese lõhnameel on üllatavalt tark, valides välja antud inimesele hetkel vajalikud eeterlikud õlid, nii emotsionaalses kui füüsilises plaanis. Tule ja uurime koos, millised eeterlikud õlid just Sind toetavad. Valmistame koos Sulle isikupärase parfüümi!

Hinnas sisalduvad:

  • 6ml parfüümipudel,

  • alusõli (tavaliselt jojobaõli) ja

  • eeterlikud õlid.

Vaata hinnakirja.

Päikesehaldjas OÜ 

Tel: +372 5666 1737

Pihlaka tee 9, Haaslava, 62107

  • Facebook
bottom of page